האחד במאי – עדיין חי?

מטרות:

 1. להבין את משמעותו ההיסטורית של ה1 במאי.
 2. לבחון את מקומו של מעמד הפועלים בחברה הישראלית, ומתוך כך-את הרלוונטיות של ה1 במאי לימינו.
 3. לבחון את מאבקי העובדים היום.

מהלך הפעולה:

1. משחק פתיחה: הכוסות עוברות, פס ייצור-מכונה.

2. מתודה: כל אחד מקבל רשימת מקצועות וצריך לדרג מתוכה את 5 המקצועות הנחשבים ביותר היום (5 המקצוע המבוקש ביותר).

המקצועות: פוליטיקאי, עיתונאי, חקלאי, פועל בניין, מורה, רופא, מפעיל ציוד כבד, מוסכניק, ספר, בעל עסק קטן, מרצה באוני', איש הייטק, סוכן בורסה, מהנדס, איש מכירות, אומן, פירסומאי, מנכ"ל חברה, קצין בצה"ל.

עורכים דירוג כללי של המקצועות המועדפים על פלקט.

שאלה לדיון:

 • אם הייתם עורכים את הדירוג בשנות ה50 של המאה ה20, האם הייתם מדרגים אחרת? למה?
 • מה קרה לדעתכם למעמד הפועלים, משנות ה50, ועד היום?

תשובה: פעם הפועלים נחשבו למגשימים, וחלוצים, שמקדמים , את האינטרס של המדינה. הפועלים בנו את המדינה, והיה צורך קיומי בעבודתם, המטרות שהוגדרו ע"י הממשלה היו סיפוק הצרכים של אזרחי המדינה, ומכאן נגזרה חשיבותו של מעמד הפועלים, שהיה גם מעמד הביניים. אולם מהלך שנות ה80 וה90 של המאה הקודמת השיטה הכלכלית חברתית השתנתה, מסוציאל דמוקרטיה, לנאו ליבראליזם. שיטה זו מעמידה במרכז את ההון, את השוק החופשי, הרווח הכלכלי, ולא את רווחת העם ומעמד העובדים, יתרה מכך היא נאבקת במעמד העובדים, ומקצצת בזכויותיו. לכן המקצועות היותר מבוקשים היום הם: הייטק, בורסה, חברות בנלאומיות, ועוד.

 3. דיון: 

 • מהו ה1 במאי ומה מקורו?

ב1886 נאבקו פועלי שיקגו למען יום עבודה של 8 שעות ושיפור תנאי עבודתם. הפגנות הפועלים פוזרו באלימות ע"י הצבא האמריקאי. אחד המפגינים הניף חולצה לבנה מוכתמת מדם חבריו כדגל, שלימים הפך סמל מעמד הפועלים והסוציאליזם. שנתיים לאחר מכן כונס האינטרנציונל(איגוד התנועות הסוציאליסטיות העולמי) ובו הוחלט להפוך את ה1 במאי ליום הפגנת סולידאריות למאבקי הפועלים ברחבי העולם, וליום זיכרון לחללי מאבקים אלה.

 •  על מה נאבק מעמד הפועלים, מסוף המאה ה19?

יום עבודה של 8 שעות, זכות להתאגד, לשבות ולהשבית, תנאים סוציאלים נאותים, זכויות עובדים לנשים וילדים, פנסיה, פיצויים, פיטורים הוגנים.

 •  מה השיגו הפועלים במאבקם?

בכל מדינה מתוקנת ישנן זכויות עובדים מאוגנות בחוק ברמות שונות.

 • על מה אמורים הפועלים היום להיאבק? או מה הרלוונטיות של ה1 במאי היום? מדוע ביטלו בישראל את ה1 במאי?

4. קריאה: נותנים לחניכים להעלות תשובות שונות, וקוראים את הטקסט: "של מי הצמחיה הזאת לעזאזל" (מצורף בהמשך).

שואלים שוב את השאלה: האם הפועלים לא צריכים להיאבק בדיוק על זכויות דמות, כמו בעבר, כיוון שלמרות שישנה חקיקה המגנה על העובדים, הממסד מצא דרכים לעקוף אותה.

דוגמאות:

 • חברות כוח אדם: חברות שהן מעסיקות עובדים, ודואגות שהעובדים לא יישארו מספיק זמן באותה העבודה על מנת שלא יקבלו קביעות, שתבטיח להם זכויות נאותות. בנוסף החברות מקבלות חלק יחסי ממשכורות העובדים ומונעות התקשרות ישירה בינו ובין המעביד.
 • חוזים אישיים: השוללים מהעובד את הזכות להתאגד, חוזים אלה חסויים ולכן אין אפשרות להשוות שכר ותנאים.
 • עובדים זרים: המועסקים, בשכר מתחת למינימום, וללא זכויות סוציאליות.

מדוע למרות כל המציאות הזו יש מעט מאבקי עובדים?

בגלל מעגל האבטלה, ישנו ביקוש לעבודות במשק, העובדים אינם יכולים להרשות לעצמם לדרוש זכויות ולסכן את משרותיהם, בנוסף המשטר הנאו ליבראלי מנסה למנוע מהעובדים את האפשרות, ואף את הרצון להתאגד, אלא מעודד את האינטרס האישי.

לסיכום: המצב היום אינו טוב, כאשר הפועלים צריכים להיאבק גם היום על זכויות דומות, שהם נאבקו בעבר. אי השוויון במדינת ישראל הוא מהגבוהים במערב, והמחאה החברתית של קיץ 2011, הוכיחה את מצבו העגום, של מעמד הביניים, ומעמד הפועלים,לכן גם היום יש למצוא את הדרכים כיצד להיאבק על זכויות הפועלים, במדינת ישראל, ובעולם.

נספח קטע קריאה:  של מי הצמיחה הזאת לעזאזל?

מדורי הכלכלה מלאים בדיווחים, המתארים את הצמיחה במדינת ישראל. שר האוצר מתראיין על כך, ומסביר שהאבטלה בירידה והכלכלה איתנה. ואילו אני, כן זה שאתם קוראים לו האזרח הקטן, בסך הכל חרט מתכת, זה שעומד 11 שעות ביום(משמונה שעות אי אפשר לחיות) ועובד. אני אולי לא מבין בכלכלה, אבל מבין טוב מאוד כאשר דופקים אותו.

בא לי לצעוק במלוא גרוני , אתם אחראים לצמיחה? על גבי השגתם אותה, על חשבון משכורתי, שמספיקה בקושי לשבועיים. על חשבון ילדי שזוכים למערכת חינוך שמחנכת לבורות ואח"כ משתחררים מהצבא, ישר לזרועות של חברות כוח האדם המנצלות, על חשבון שרותי הבריאות שהולכים בצעדי ענק לקראת רפואה פרטית לעשירים בלבד.

אז של מי הצמיחה הזאת לעזאזל?…..

באורח מפתיע העשירים יתעשרו והעובדים יתרוששו….לא רק לצעוק העובדים יודעים, גם להיאבק למדנו, כי הרי כל מה שהשגנו היה במאבק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • ינואר 2021
  א ב ג ד ה ו ש
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31