Archive for המזרח התיכון

פעילות בנושא הגרעין האיראני


פעולה בנושא 'הגרעין האיראני'

מטרות:

 1. הכרת נושא הגרעין האיראני
 2. דיון בגישות שונות ביחס לגרעין
 3. הבנה של תפקידה של ישראל אל מול האיום הגרעיני

מהלך:

*חשוב לציין שפעולה זו מיועדת להכניס את החניכים אל תוך הנושא המורכב של הנשיא האיראני. על המדריכה\מדריך להתאים את הפעולה לקבוצה- אפשר גם לוותר על חלק מהמתודות.

 1. 1.       פתיחה: הגרעין האיראני על ציר הזמן

החניכים יקבלו לידיהם פתקים עם אירועים שונים, הקשורים בתולדות הגרעין האיראני (נספח א'). עליהם למקם את האירועים במשותף, על ציר זמן שהוכן מראש. לאחר שיסיימו, המדריכה תבדוק האם שיבצו נכון את התאריכים, ואם לא, תתקן.

 1. 2.       סרטי דיעה על הגרעין האיראני http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=994081. בסרטון מוצג ראיון עם מפקד צבא ארה"ב במזה"ת, שדיעותיו לגבי הגרעין האיראני פשוטות וישירות.

שאלות לדיון:

 • האם לדעת מטיס ניתן לעמור את תכנית הגרעין האיראני ?
 • מה דעתו של מטיס על תקיפה ישראלית ?
 • מה ישראל יכולה לעשות בכל זאת כדי לשפר את מצבה ?
 1. 3.       טבלת המדינות

מציגים לחניכים את טבלת המדינות המעורבות במה שקרוי 'האיום האיראני'. הטבלה הזו היא הכנה חשובה לטקסט שיקראו עוד רגע. לאחר שמציגים את הטבלה, שואלים את החניכים מה ניתן ללמוד ממנה. אם הם לא עולים על זה לבד, חשוב להדגיש בפניהם את הנקודות הבאות:

 • ישראל היא מדינה זעירה לעומת ערב הסעודית ואיראן בנפרד וגם יחד – ניתן לראות זאת בפער האדיר בתמ"ג.
 • מכל המדינות הללו, מבחינת גודל הכלכלה, המעצמה הבאה אחרי ארה"ב זו ערב הסעודית.
 • סוריה, שמדורגת הכי נמוך מבחינת יכולת כלכלית, תלויה מאוד באיראן, שמבחינת גודל אוכלוסיה וכוח כלכלי מדורגת בין 20 המדינות הגדולות בעולם.
 • אוכלוסיית איראן ואוכלוסיית מצרים בנפרד כמעט שוות בגודלן למדינה החזקה ביותר באירופה מבחינה כלכלית – גרמניה (שאוכלוסייתה מונה 81 מיליון)
 • בעידן של טכנולוגיה כל כך מתקדמת, ליכולת הכלכלית יש יותר חשיבות מאשר לגודל האוכלוסיה.
 1. 4.       טקסט: הברית ההולכת ומתהדקת בין ישראל וסעודיה (שאלות בגוף הטקסט)
 2. 5.       סיכום –  נקודות לסיכום:
 • בכל הדיון שלנו היום חשוב לזכור כי המטרה היא מניעה של מצב בו לאיראן יש נשק גרעיני, על מנת לשמור על היציבות במזרח התיכון.
 •  הגרעין האיראני הוא סוגיה סבוכה ומורכבת ביותר שאין די בסדנא אחת כדי להבין אותה.
 • מה שניסינו בפעולה הזו הוא לעשות קצת סדר בכל הקשור בגרעין האיראני, ולהראות כיצד מדובר בשאלה הרבה יותר רחבה מאשר האיום האיראני על ישראל.
 • חשוב לזכור שישראל היא רק מרכיב אחד במערכה בינלאומית גדולה הכוללת את כל מעצמות העולם.
 • בתוך כך, לישראל יש תפקיד כלפי האיום האיראני, אולם יש שחקנים יותר כבדי משקל ממנה. תקיפה צבאית של ישראל לבדה היא למעשה בלתי אפשרית.
 •  חשוב להבין את התפקיד התעמולתי של האיום האיראני בבחירה של ביבי נתניהו לראשות הממשלה. למעשה, הופך הדיון בנושא האיראני למסך עשן המסתיר סוגיות מכריעות נוספות בחברה הישראלית, כמו אי השוויון הכלכלי הגובר והמתח סביב הסכסוך הישראל-פלסטיני.

נספח א'  – ציר הזמןאיראן גרעינית - ציר זמן כרטיסיות לציר זמן

ציר זמן:

 1. שנות ה-60: תחילת פיתוח גרעין איראני, בחסות מעצמות המערב, לצרכי הפקת חשמל
 2. 1979: מהפכה איסלאמית באיראן. ביטול תכנית הגרעין
 3. שנות ה-80 ואילך: מאבק בין סעודיה לאיראן על מעמד המעצמה הגדולה ביותר במזה"ת
 4. 2002: חשיפה עולמית: איראן מעשירה אורניום ובונה כורים גרעיניים. המטרה המוצהרת: הפקת חשמל.
 5. 2009: בנימין נתניהו נבחר בשנית לראשות הממשלה בישראל, מחמוד אחמדינג'אד נבחר בשנית לנשיא איראן. הקדנציות שלהן יתאפיינו בתעמולה אינטנסיבית סביב הגרעין האיראני
 6. 2010: דו"ח של האו"ם מעלה חשש שאיראן מפתחת טילים גרעיניים
 7. 2011: דו"חות נוספים של האו"ם מאשרים כי תכנית הגרעין האיראנית היא צבאית
 8. 2012: מעצמות המערב מטילות סנקציות כלכליות כבדות ביותר על איראן
 9. 2013: חילופי שלטון באיראן והגעה להסכם ביניים הכולל את הידוק הפיקוח הבינלאומי, והקלה מסוימת בסנקציות, בלי ביטולן.


 

 

 

נספח ב' – טבלת המדינות

מדינה

דירוג אוכלוסיה

אוכלוסיה

דירוג תמ"ג

תמ"ג – במילארדי דולרים

דירוג תמ"ג לנפש

תמ"ג לנפש

דירוג מד הפיתוח האנושי

מד הפיתוח האנושי

 ארצות הברית

3

316,668,567

1

 טריל'15,660

15

49,452

3

0.937

 מצרים

15

85,294,388

26

 537,800

142

6,305

112

0.662

 איראן

18

79,853,900

17

997,400

100

12,490

76

0.742

 ערב הסעודית

46

26,939,583

22

740,500

50

27,487

57

0.782

 סוריה

53

22,457,336

68

107,600

155

4,791

116

0.648

 ישראל

97

7,707,042

50

247,900

41

32,165

16

0.9

 

נספח ג'                                                    

"הברית המוזרה" בין ישראל למפרץ נגד איראן

הדיבורים על הסכם ממשמש ובא בין טהרן למעצמות בז'נבה קירבו בין ישויות שלא מקיימות ביניהן יחסים דיפלומטיים פומביים. שורשי הפחדים שלהן מאיראן דומים: ירושלים רואה בגרעין איראני איום קיומי, והבירות הסוניות במפרץ הפרסי מוצאות את הרפובליקה השיעית מסכסכת וחותרת תחת שלטונן

AP  פורסם:  21.11.13 , 06:41

כשמזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי קפץ לעצירה נוספת במזרח התיכון בחודש האחרון הפצירו בו נגד ההתקרבות בין וושינגטון לאיראן. "אל תסמוך על טהרן", אמרו לו, "תחריף את הסנקציות". הבהירו בפניו כי כל הסכם שלא יכיל הפסקה מוחלטת של הפעילות הגרעינית יהיה טעות חמורה. אך את הדברים האלה לא שמע קרי בפגישה בירושלים. הייתה זו דווקא ריאד והיו אלה מנהיגי סעודיה.

v      סעודיה היא המעצמה החזקה במזרח התיכון מבחינה כלכלית, והיא יצואנית הנפט הגדולה בעולם אחרי רוסיה. מדוע היא חוששת מאיראן לדעתכם ?

 

ישראל ומדינות המפרץ שבראשן סעודיה – בצירוף המוזר ביותר באזור – הצליחו למצוא מכנה משותף ושפה פוליטית זהה בהתנגדותן להסכם המתבשל בין המערב לטהרן שיקפיא את תוכנית הגרעין האיראנית אך יותיר ללא שינוי אלמנטים אחרים כמו העשרת אורניום. "הפתגם הישן שאומר 'האויב של האויב שלי הוא חברי' התברר כנכון ביחס לאיראן", אומר תאודור קרסיק, מומחה לביטחון ויחסים פוליטיים במכון למזרח הקרוב, היושב בדובאי. "המצב שהתגלגל יצר כמה אפשרויות מעניינות".

גם קהיר עשויה להצטרף ל"ברית"

ממשלת מצרים, שהדיחה את מפלגת האחים המוסלמים שנתמכה על ידי איראן, יכולה להיות גם היא מתאימה לגוש החוסם האזורי ועשויה לעמוד נגד טהרן ולדרוש מדיניות נוקשה יותר בנושא מוושינגטון, שחוטפת ביקורת חדשות לבקרים על כך שנטשה את בעלות הברית הוותיקות שלה בניסיון להתפשר בסוגיה הגרעינית. מנהיגות מצרים הנוכחית מסתמכת על הכסף מהמפרץ כחבל הצלה ומעוניינת לבנות מחדש את קשריה עם ישראל, שהסכם השלום בינה לבין קהיר נחשב מאז ומתמיד מטרד היסטורי בעיני האחים המוסלמים.

v      האם בכל זאת ייתכן שישראל איננה 'מוקפת אויבים' ויש לה בעלות ברית ערביות ?

סעודיה ומדינות מפרץ נוספות הן גם מקור מרכזי של כסף ונשק למורדים הסורים במלחמתם נגד הנשיא בשאר אסד, הנתמך על ידי איראן. כוח נאמן נוסף לטהרן, ארגון הטרור חיזבאללה, נמצא גם הוא בתערובת ששמה מלחמת האזרחים הסורית.

רק השבוע נרמז על קשר אפשרי בין ישראל לסעודיה שציינו אויביהן. לאחר הפיגועים בביירותהאשים שר החוץ של איראן את ישראל באחריות להם. עם זאת, בכירים בחיזבאללה ובסוריה כיוונו אצבע מאשימה לסעודיה, שתומכת במורדים הסורים יחד עם בעלת בריתה, קטאר. שר ההסברה הסורי עמראן א-זועבי אמר כי סעודיה, מדינות המפרץ וישראל מפיצות את הטרור באזור.

 

 

 

v      על מעידה לדעתכם ההאשמה של ההסברה הסורי ?

ביום שני האחרון פרסמה סוכנות הידיעות הרשמית של סעודיה הודעה רשמית שבה הכחישה את הדיווח שפורסם ב"טיימס" הלונדוני לפיו המוסד הישראלי עובד בשיתוף עם גורמים רשמיים בסעודיה לתכנון תקיפה אפשרית באיראן, במקרה של כישלון שיחות הגרעין.

שורשי הפחדים דומים מאוד

עם זאת, לפרשני המזרח התיכון לא קשה לתאר את המקום שבו נפגשות עמדות ירושלים וריאד. שורשי הפחדים שלהן מאיראן דומים מאוד. ישראל רואה באיראן גרעינית – או רק קרובה ליכולת זו – איום ישיר על קיומה, זאת לאחר עשורים של אמירות נגדה ממנהיגים איראנים ותקיפות מהארגון הנתמך על ידי טהרן, חיזבאללה.

ישראל גם דואגת משינויים במאזן הכוחות באזור. על פי פרסומים זרים, ישראל מחזיקה במאגר נשק גרעיני, אך היא אינה מאשרת או מכחישה אותו. איראן מכחישה שהיא חותרת לייצור נשק גרעיני. אולם כל הסכם עם המעצמות עשוי לשמש את טהרן בעתיד לקריאה לאיסור על נשק גרעיני באזור כולו – קריאה שעלולה להלחיץ את ישראל. ביום ראשון הזהיר שוב ראש הממשלהבנימין נתניהו כי ישראל מוכנה להגן על עצמה אם איראן תראה סימנים שהיא מפתחת נשק גרעיני.

סעודיה, שבדרך כלל מכתיבה את הטון לשאר מדינות המפרץ, גם רואה באיראן שכנה מסוכנת. מדינות המפרץ הסוניות תוקפות באופן שגרתי את הרפובליקה השיעית על תמיכתה לכאורה בהתקוממויות כמו האביב הערבי בבחריין או בניסיונות הפיכה, אף שלא פורסמו מעולם הוכחות חותכות לכך.

הממלכה הסעודית ושותפותיה למפרץ הפרסי הן לקוחות גדולות של כלי הנשק והמטוסים האמריקניים, ובה בעת מספקות שטחים נרחבים לבסיסי הפנטגון באזור, בהם מטה הצי החמישי של חיל הים בבחריין. הסידור בין ארצות הברית למדינות המפרץ נועד לספק לאחרונות הגנה וכן להפחיד את איראן.

v      אז מה משותף לישראל וסעודיה ?

זמן קצר לפני ביקורו של מזכיר המדינה האמריקני, סעודיה ויתרה על מקומה במועצת

הביטחון של האו"ם במחאה תקדימית שכוונה בעיקר נגד מדיניות ארצות הברית במזרח התיכון. "יש לנו אויב משותף – איראן – ויש לנו אכזבות משותפות מבעלות בריתנו, בייחוד ארה"ב, שיצרו ברית מוזרה בין ישראל למדינות המפרץ", אומר דני גילרמן, שגריר ישראל באו"ם לשעבר. מנהיגי המפרץ אמנם שומרים על ריחוק קר מישראל בפומבי, אך לא מדובר בפירוד טוטלי.

הקשר האמיץ ביותר נראה מקטאר, שבה יושבת רשת החדשות הערבית המשפיעה "אל-ג'זירה", שאפשרה סחר עם ישראל עד מבצע "עופרת יצוקה" בעזה בסוף 2008. אזרחים בעלי דרכון ישראלי אינם מורשים בדרך כלל להיכנס למדינות המפרץ בשל היעדר יחסים דיפלומטיים, אך מקרים יוצאי דופן אירעו כשהתאפשרה כניסה לישראלים להשתתף בתחרויות ספורט ובוועידות בינלאומיות שונות.

מדע על הבר

מטרות:

1.      פעילות מגניבה, לימודית ומגוונת.
2.      חקר של החניכים בנושאים מדעיים שונים. Read more

ליידיס אנד ג'נטלמן – הנוער הישראלי

פוסט זה פורסם בקטגוריה דו-קיום משותף, החברה הישראלית, המזרח התיכון, שכבות ח'-ט', שכבות י'-י"א, שכבת ז', שכבת י"ב, תרבות הנוער

מטרות:
 1. לבחון עם הנערים/ות כמה מהמרכיבים המבטאים את התרבות הנוער בישראל.
 2. לבדוק מה הם המרכיבים שבאמצעותם מתבטאת תחושת השייכות הלאומית של הפרט. Read more

הערף המוסף – מהם הערכים שמובילים אותנו

פוסט זה פורסם בקטגוריה אנידו-קיום משותףדמוקרטיההמזרח התיכוןשכבות י'-י"אשכבת י"ב
**הפעילות יכולה להיות פעילות משותפת במפגש דו לאומי**
מטרות:
 1. החניכים יבחנו את סל הערכים האישי שלהם.
 2. החניכים ינסו להבין עד כמה  הערכים שלהם הם ערכים הומניים- אוניברסליים ועד כמה הם לאומיים- יחודיים.
 3. החניכים יחוו מפגש עם האחר בצורה משוחחת ומשמעותית. Read more

הקשר בין התנועה הקיבוצית לתהליכי השלום

פוסט זה פורסם בקטגוריה דו-קיום משותףהמזרח התיכוןשכבת י"ב

מטרות:
1. לבחון את הקשר ההיסטורי בין תהליכים שקרו במדינה לפעילות התנועה הקיבוצית
2. להצביע על הקשר שבין הרצון לכונן חברה צודקת בחיים שלי (לחיות בקיבוץ) לרצון לכונן חברה סובבת במעגלים יותר רחבים

3. בחינת יעודה של התנועה הקיבוצית כיום בתחום תהליך השלום

Read more

 • דצמבר 2022
  א ב ג ד ה ו ש
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031