שיחת הורים

לחברת הנעורים העבודה עם ההורים של החניכים חשובה לא פחות מהעבודה עם החניכים עצמם. מההורים כל חניך שלנו סופג את ערכיו הבסיסיים ביותר.

מטרות אפשרויות:

 1. יידוע של ההורים על הנעשה בחופש בחברת הנעורים
 2. מיצוב ההורים כשותפים פעילים גם לתכנים החיוביים שעומדים לעבור בקיץ וגם לשרטוט גבולות ברורים של התנהגות
 3. קשב לצרכיהם: מה חשוב להם, מה מפריע להם וגם הזדמנות לשמוע פרגונים
 4. העשרה ושיחה חינוכית מרחיבה בנוגע לתחום מסויים: מיניות, אלכוהול, תרבות ועוד

דברים שחובה שיהיו בשיחת הורים:

 1. סבב שמות: במידה ומדובר בקיבוץ גדול, כמה שהדבר ישמע מוזר, ייתכן ולא כל ההורים מכירים אחד את השני, זה נחמד ונעים לפתוח בכך שכל הורה מציג את עצמו ומספר מי הילד שלו ובאיזו שכבה הוא. כמובן שלאחר מכן חשוב שנציג את עצמנו כמדריכים.
 2. לו"ז של החופש ופירוט הפעילויות השונות: מומלץ לחלק לכל הורה כבר בתחילת הפגישה את לו"ז החופש, לא מומלץ לעבור על כל פעילות ופעילות אבל חשוב לספר על הפעילויות המשמעותיות (טיול של כמה ימים, סמינר לחברת הנעורים ועוד) ולשמוע שאלות והערות בקשר לפעילויות השונות.
  חשוב- שלפחות אחד המדריכים יהיה עם מחברת ויסכם את הנאמר בפגישה, זה נותן הרגשה רצינית ומראה להורים שבאמת אכפת לכם ממה שהם אומרים.
 3. תנועות הנוער: בשיחה צריך להיות גם הרכז מטעם תנועת הנוער של הקיבוץ, שיספר בקצרה על מפעלי הקיץ ויחלק חוזרים\ פליירים.
  מפעלי הקיץ של תנועות הנוער יכולים לייצר לחניכים שלנו חוויות מאוד חינוכיות אך לעיתים עלינו לדחוף את החניכים בכיוון, ועזרה של ההורים יכולה להיות מכרעת בנושא.
 4. גבולות: התמודדות מאוד משמעותית בקיץ היא התמודדות על גבולות, להורים תפקיד מפתח בתחום זה. ראשית חשוב שההורים עצמם יהיו מודעים לגבולות המדוייקים שאתם מגדירים למסגרת ולסנקציות שאתם מתכוונים להפעיל במידה של חצייתם (אין גבול בלי סנקציה). במובנים מסויימים מאוד מומלץ שההורים ייקחו חלק פעיל בעיצוב הגבולות והסנקציות במסגרת של אמנה, אך זהו תהליך שראוי להקדיש לו זמן ואנרגיות נפרדים.

דברים שיכולים להיות בפגישת הורים:

 1. שיחה חינוכית ערכית: ניתן לערוך סדנה להורים בנושא נבחר כגון: מין, אלכוהול וכל נושא אחר, ואף להפוך זאת למסורת- כל תחילת קיץ מקיימים סדנה עם ההורים.
 2. סדנה חיצונית\ מרצה אורח: לשיחת ההורים ניתן להזמין מרצה מומחה בעל שם או לחליפין סדנה חיצונית שתעסוק בתוכן אותו תרצו להעביר.
 3. סיכום שנה: בשיחת ההורים ניתן לנצל את זה שכל ההורים התכנסו על מנת לערוך סיכום קצר של השנה שהייתה כולל רגעי שיא, מצגת תמונות\ תערוכה של הרגעים המרגשים מהשנה שהייתה.
 4. מצגת תמונות של הקיץ שעבר: בשביל לתת להורים תחושה של מה הולך להיות בקיץ, ניתן להעזר בתמונות משנה שעברה. מדריכים אמיצים אף יכולים לפתוח סוגיות מורכבות של פריצה של גבולות, מהלך הסנקציות שננקטו ועיבוד משותף של המקרה עם ההורים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • דצמבר 2022
  א ב ג ד ה ו ש
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031