מה זה חופש בכלל?

מטרות:

 1. חשיבה אישית וקבוצתית על מושג החופש.
 2. העמקה בגישות השונות לגבי מושג החופש.
 3. יצירת דיון ושיח על החברה כיום והמקום שלנו בתוכה.

מהלך:

1. מקשטים את החדר מראש: תולים בחדר מלא פרסומות של מוצרים עכשוויים- פלאפונים, מחשבים ניידים, תוכניות טלביזיה, דוגמנים ודוגמניות, מותגי ביגוד וכו'…

 2. מה זה חופש בשבילי? הגדרה לחופש: תולים בחדר הגדרות שונות למושג "חופש" (ראו נספח א'). כל חניך מסתובב בחדר וכותב את שמו ליד הגדרה שהוא מסכים / מזדהה איתה. למדריך: שים לב! יש הבדל בין "חופש" ל"חופשה" (יכול להיות שהם ידברו על חופשה – ים, שמש, לא לחשוב על כלום…), חשוב להסביר את זה לחניכים.

3. מה זה חופש לדעתנו? הגדרה משותפת: מתחלקים לקבוצות של 5-6 חניכים, ומנסים להגדיר יחד את המושג חופש בעזרת מילים, ציור או סמל.

כותבים את ההגדרה המשותפת על פלקט

4. סיכום ביניים: חוזרים למליאה ומשתפים את שאר הקבוצות. איך הגדרתם חופש? למה דווקא כך?

5. "עבדים": מקשיבים יחד לשיר  "עבדים" של ברי סחרוף (ראו נספח ב'). חשוב! לחלק לחניכים את מילות השיר.

6. דיון: (הערה חשובה למדריך: חשוב לכוון את הדיון לנקודה שבעולם היום קשה מאוד להיות חופשי. אנחנו מוצפים באינספור פרסומות, תשדירים וסרטים שגורמים לנו להיות כבולים לכסף ומוצרים שאנחנו לא בהכרח צריכים).

 • איזה משפט הכי חשוב בשיר לדעתכם?
 • איזה מציאות השיר מתאר? על מי ברי סחרוף מדבר?
 • האם אתם מרגישים חלק מהמציאות הזאת?
 • איך היא משפיעה על החיים שלנו?
 • האם לדעתכם אפשר להתמודד עם זה? אם לא – למה, ואם כן – איך?

7. לקבוצות מתקדמות: קוראים טקסט קצר של אלישע שפירא (ראו נספח ג')

אחריות וחופש / אלישע שפירא
אדם הנו בן חורין ככל שהוא מסיר מעל עצמו מגבלות חיצוניות. אדם הוא חופשי כאשר הוא קובע את מטרותיו ויחד איתן את מגבלותיו. חופש אינו מצב בו אין מגבלות. חופש הוא מצב בו אתה קובע את מגבלותיך. המגבלות שאתה מטיל על עצמך נובעות מבחירתך ומהאחריות לבחירה. עם ישראל, כאשר יצא ממצרים, כאשר הסיר את כבלי העבדות, היה לעם בן חורין. עם ישראל, במעמד הר סיני, כאשר בחר בין עגל הזהב לבין תורת משה על כל ציווייה ואיסוריה, היה לעם חופשי. האחריות, לא רק שאינה מנוגדת לחופש, היא מהותו של החופש.

שאלות לדיון:

 • מה זה להיות בן-חורין? מה זה להיות חופשי?
 • אלישע טוען שחופש הוא מצב שבו יש בהכרח הגבלות? איך זה יכול להיות?
 • איך זה מסתדר עם תפיסת החופש הרווחת בחברה?

היות והאדם הוא יצור חברתי ואינו חי אף פעם בחלל ריק, הרי שהבחירה האמיתית היא בין שתי אפשרויות: האחת, להיסחף ולהיות נתון לחוקים, תקנות, נורמות שאחרים יצרו עבורך ולך אין חלק בהם, המשרתים במודע או שלא במודע מטרות שאתה לא בחרת בהן. השניה, להשתתף בקביעת המטרות ולהשפיע על החוקים והנורמות, הנובעים מאותן מטרות.

 • האם אתם מסכימים איתו?

8. סיכום: כמו שאלישע שפירא ואפלטון מספרים לנו, יכול להיות שאנחנו לא באמת חופשיים. לחופש יש הרבה הגדרות, אבל חופש הוא שונה מ"חופשה"- זמן ומקום שבו אני עושה מה שבא לי מתי שבא לי ואיך שבא לי. חופש זה לא להיות כבול- בהתחלה באופן פיזי, אבל גם לא להיות כבול לדברים חומריים, שמכתיבים לי את החיים. כל הזמן צריך לשאול את עצמנו מה זה חופש היום? והאם אני חופשי? חג שמח!

 

נספחים להורדה

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • פברואר 2023
  א ב ג ד ה ו ש
   1234
  567891011
  12131415161718
  19202122232425
  262728