חג במועדון הנעורים

פוסט זה פורסם בקטגוריה חברת הנעוריםציונות ויהדותשכבות ח'-ט'תרבות הנוער

מטרות:
1. יצירה עצמית-תרבותית של החניכים
2. חיבור למנהגים ולתרבות היהודית ויציקת תוכן חדש ורלבנטי

3. חיבור לעשייה התרבותית בקיבוץ (במידה ומדובר על הכנת חג לקיבוץ

למדריך: יצירה עצמאית ומנהיגות הם מהבסיסים הכי חשובים של כל חברת נעורים. החגים הם הזדמנות מצוינת לדרוש מהחניכים להפיק ביחד איתם אירוע מהנה ומשמעותי למועדון בלבד או אפילו לכל הקיבוץ.

מובא כאן לפנייך סדר שלבים אופציונלי לבניית חג באופן כללי, ונדגים אותו באמצעות בניית ליל סדר למועדון הנעורים.

כינוס ראשוני: כנס פגישה של הצוות המארגן. במידה ויש מסגרות חזקות של ועדות או צוותים שכבר קיימים במועדון העזר בהם. מלבד זאת, במדיה ויש שכבות מספיק גדולות ניתן להחליט שזהו פרויקט של שכבה, ולכוון את כל ההדרכה שלה לקראת הפרויקט הזה.
את הכינוס הראשוני אפשר להתחיל בסיעור מוחות אותו חשוב לא להגביל, וזאת על מנת לפתוח את הראש ולראות מה ניתן לחדש בחג הזה.

כבר הכינוס הראשוני חשוב להחליט על האופי הבסיסי של החג, כלומר לענות על שאלות כמו:
מתי האירוע מתקיים? לא רק תאריך אלא גם שלב ביום (בוקר, ערב, צהריים) הזמן בו האירוע יקרה ישפיע מאוד על האופי שלו, לדוגמא את ערב פסח כדאי לעשות בתוך החופש, כדי שחניכים יוכלו לסדר בלי שיש בית ספר מחר.

איפה האירוע קורה? מקום האירוע משפיע באופן מאוד משמעותי על אופיו. גם אירועים של המועדון צריך לדעת מתי לקיים בתוך המועדון וליצור את החיבור והזיקה למקום ומתי לגוון ולקיים אירועים וחגים במקומות אחרים.

מי הוא קהל היעד של החג? חניכים? חניכים והורים? כל הקיבוץ? כל פורום מאפשר משהו אחר ודורש מהחניכים משהו אחר.

מה החג כולל? במקרה של פסח אפשר להחליט שכותבים הגדה שמבוססת על הווי המועדון, הופעות קטנות (חד גדיא, אחד מי יודע וכו') וארוחה פרי הכנת החניכים.

מי לוקח חלק בהכנת החג? האם אנחנו מצפים שכולם יעזרו? (אפשר גם שהקבוצה שמכינה את החג תעשה הכל) אם כן, במה? (בהכנת הופעות בהכנת אוכל, בהקמה וחיסול וכו')

– ציוד לא חייבים לסגור את רשימת הציוד כבר בפגישה הראשונה, אבל כדאי לעשות הזמנה ראשונית של ציוד שיידרש בהכנה (לדוגמא: נייר תפאורה, גואש וכו')

חלוקה לצוותים\ אחריות: (ניתן לשלב עם הפגישה הראשונה) הכנת החג לא תוכל להתקדם ללא חניכים שייקחו אחריות. כדאי לקיים שיחה בצוות החינוכי עוד לפני שמחליטים עם החניכים על מה הם לוקחים האחריות. השיחה זו כדאי לחשוב בצורה חינוכית על הקבוצה שעומדת לקחת על עצמה את ארגון החג, ולשאול את עצמנו:
– האם הקבוצה הזו כבר ארגנה דברים ביחד? האם יש לה ניסיון בתחום?
– אילו אתגרים יבנו אותה כקבוצה, ואילו אתגרים יגרמו לה לתסכול מיותר?
– אילו חניכים ניתן להעצים דרך ארגון החג?
– האם הקבוצה הזו עומדת במקום מרכזי במועדון? האם היא תוכל לסחוף איתה עוד חניכים לפרוייקט?
מומלץ לערוך טבלה ראשונית בה תרשמו איך אתם מתכוונים לחלק את האחריות ביניכם לבין החניכים.
בפגישה עם החניכים חשוב להקפיד שהאחריות מתחלקת בצורה מאוזנת, חשוב לדחוף חניכים למצות את הפוטנציאל שלהם, אבל גם לעזור לחניכים להימנע מלקחת דברים בהם הם לא יוכלו לעמוד.
תחומי אחריות עליהם אפשר להתחלק: פרסום, תחום האוכל (קניה והכנה), לקיחת אחריות על חלקי האירוע השונים חלקי האירוע השונים- במקרה שלנו עריכת ההגדה וארגון ההופעות. חשוב שיהיה חניך אחד או שניים שירכזו את הצוות כולו, איתם ניתן להיפגש, לוודא שהכל מתנהל כשורה ואף לבנות איתם ביחד את הפגישות ולתת להם לנהל אותן בעצמם.

פרסום: (ניתן ורצוי להתחיל להכין כבר בפגישה הראשונה) פרסום טוב שווה חג טוב, ככל שהפרסום יהיה יותר טוב, לא רק שיגיעו יותר חניכים נוספים, הם גם יגיעו עם ציפיות גדולות יותר. ומלבד זאת זה גם מאוד מגבש להיות ביחד למלא את המועדון (או אפילו את הקיבוץ) בפלקטים.
עם זאת שימו לב שכיום פרסום לא יכול להתמצא רק בפלקטים וטלפונים. פרסום שכולל פוסטרים באינטרנט, "אוונט" בפייסבוק וסרטונים ומצגות ביוטיוב לא רק מגביר את האפקטיביות של הפרסום הוא גם יכול לשלב את כל אותם חניכים חסרי הכישורים הגרפיים.
– הפרסום יכול לכלול הרבה "טיזרים" מפתיעים, אך חשוב שיהיה פרסום שיכלול את כל הפרטים בצורה מסודרת, וגם את הציפיות שהגדרנו משאר חניכי המועדון, כמו כתיבת קטעים והצגות להגדה, במקרה שלנו.

ישיבת העשרה: מכיוון שהמטרה היא חינוך ולא הפקת אירועים,  הכנת החג יכולה להיות גם הזדמנות מצוינת להעשיר את החניכים ולהעמיק את ההבנה שלהם בחג ובמשמעויות הרחבות והרלבנטיות שלהם. ולכן אנו מוסיפים העשרה בנוגע למשמעויות הרחבות של חג הפסח, אותה (או את חלקה) ניתן להעביר לחניכים להגברת המוטיבציה והעומק. (נספח).

הכנת תפאורה: אלמנט חשוב בחג המאפשר לחניכים לבטא את עצמם. חשוב לשים לב שתפאורה לא חייבת להסתכם בפלקט מצוייר ברקע ויכולה להכיל עוד אלמנטים רבים כמו ציורים שמשתלשלים מהתקרה, קישוטים מאלבד וקרפ ואפילו קישוטים ש"מוקרנים" ממצגת ומתחלפים.

כתיבת ההגדה: הגדה טובה היא הגדה מגוונת. הגדה של מועדון יכולה להיות מורכבת מקטעים מהמקורות (התנ"כיים והקיבוציים), קטעים שייחודיים לקיבוץ עצמו, קטעים אוניברסאליים (רציניים ומצחיקים), וכמובן, הכי חשוב, קטעים שהחניכים בעצמם כותבים. גם אם לא מדובר בחניכים יצירתיים מידי, דברים כמו "עשר המכות", ארבע כוסות וארבעת הבנים הם יוכלו לכתוב ברוח המועדון וכמובן שגם קטעים יותר רציניים יתקבלו בברכה.
כשניגשים לכתיבת ההגדה ניתן להיעזר בהגדה המסורתית ובהגדות הקיבוציות השונות.
עורך ההגדה, ככל עורך, צריך להיות נכון לעשות עבודת שכנועים והצקות לשאר החברים, אך חשוב לעודד אותו בכך שבסוף כולם יודו לו.
מאוד רצוי שגם אתם כמדריכים תוסיפו קטע או שניים משלכם.
לאחר שמסיימים לאסוף את הקטעים מתחילה מלאכת העריכה. הסדר הוא משמעותי ולא פחות מזה העיצוב הגראפי, חשוב לתת לחלקים האלה מספיק זמן.

וידוא: במהלך הפקת האירוע עליכם לודא את התקדמותו. ככל שרכז החג יהיה יותר רציני העבודה שלכם תהיה יותר קטנה, ולכן חשוב להפעיל אותו בצורה נוכנה. כמו בדיו על האחריות חשוב שלא תגיעו למצב שאתם המוודאים היחידים, אך עם זאת, חשוב שהחניכים יחוו חווית הצלחה על מנת לייצר מוטיבציה לארגן את האירוע הבא. במדיה ומדובר בקבוצה שהולכת לארגן עוד אירועים במהלך השנה, ניתן לבנות סרגל מאמצים.

אוכל: אוכל הוא התעסקות אהובה על כל הבריות, ובמיוחד על חניכים, כמו כן זהו תחום שיעזור לכם להפעיל ולהעצים עוד חניכים נוספים. במידה והם מספיק בוגרים תוכלו להזמין אותם לקנות אתכם ולסחוב את האוכל למועדון, אין שום סיבה שתעשו את זה לבד.

הקמה: חשוב לסכם עם הצוות המארגן מראש על שעה שכולם באים ומקימים את האירוע, בדרך כלל עדיף לקבוע את הצהריים של אותו יום ולא ישר לפני האירוע, כדי לאפשר זמן לתיקונים אחרונים.

חיסול: נקודת התורפה של כל אירוע היא החיסול. חשוב להחליט מראש איך זה מתבצע. במדיה ומדובר האירוע פשוט בתוך המועדון חשוב להתעקש שכל החניכים שלקחו חלק יחסלו ברגע שהיאורע נגמר.

סיכום: חשוב מאוד להפגיש את הצוות לעוד מפגש קצר כמה ימים לאחר האירוע. ראשית כל זהו הזמן לפרגן לצוות ולהעצים את החניכים ביחד ולחוד. כמו כן חשוב מאוד שיהיה סיכום כתוב שיוכל לשמש להפקת לקחים לשנה הבאה, וגם כדי שהחניכים יחוו סגירה ועיבוד של האירוע.
על הסיכום להכיל סבב של "איך הרגשתי בחג ובמהלך העבודה עליו" ודברים לשימור ודברים לשיפור מהחג. הוא יכול להכיל גם צ'ופרים כמו שירים והקדשות וכמובן גם כיבוד מושקע.

נספחים:

נספח 1 – טקסטים

חג במועדון הנעורים – הפעולה להורדה

One comment

 1. נטע בן יצחק הגיב:

  מה עם תהליך לפורים?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • דצמבר 2022
  א ב ג ד ה ו ש
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031