טיול וסיור בעקבות חלוצים

פוסט זה פורסם בקטגוריה הקיבוץציונות ויהדותשכבות ח'-ט'

מטרות:
1. הכרות עם ראשית הסיפור הציוני חלוצי
2. הכרות עם ראשית רעיון הקבוצה והקיבוץ

3. כיף גיבוש והנאה בטבע

למדריך:

לא בכדי זכה עמק הירדן בכינוי המלגלג "בית השחי של המדינה", ואכן, החום, הלחות, המים הרבים, רעש הגנראטורים וריח המנגלים בחוף לבנון והצעקות של אלפי זאטוטים שנדחפים לפניך בתור לטייפון של הלונה גל הופכים לעיתים את האזור לחלומם הרטוב של כל החניכים וסיוטו של כל מדריך.
אך באותו מקום בדיוק אפשר למצוא כמה מהסיפורים מהחשובים והמעניינים ביותר בתולדות הציונות הסוציאליסטית והמדינה.

בסיור המובא בפניך אנו מציעים חוויה של גיבוש קבוצתי ויציאה לטבע בצד הכרות חוויתית שונה עם הסיפור המייסד של הקיבוץ. סיור זה יכול להתווסף לחוויות נוספות באזור (כמו לינה בכנרת, לונה גל ועוד) או לעמוד כחוויה בפני עצמה.

ניתן להעביר את הסיור כמו שהוא, או לבחור נקודות מרכזיות בתוספת של אתרים נוספים באזור (ניספח) ולהרכיב סיור משלכם.

זהו הסיור בנקודות מרכזיות, במידה והנכם מעוניינים בסיור המלא בהדרכה של מדריך מקצועי, ניתן לפנות: פרדס- מרכז לחינוך ערכי 052-6719061

אורך סיור מלא משוער:  9 שעות

מהלך הסיור:

חצר כנרת (1)- את הטיול נתחיל בחצר כנרת השוכנת בתחילת הרחוב הראשי של כנרת המושבה. במקום חניה  נוחה לאוטובוסים ושירותים. כניסה למקום כוללת הדרכה מקומית וכרוכה בתיאום מראש ותשלום. מאוד מומלץ לבקש מהמדריכים להתחפש ולהעביר את ההדרכה בדרך חווייתית.

חצר כנרת – חוות כנרת (או חצר כנרת) היא חווה חקלאית שהוקמה ב-1908 ליד ימת כנרת על ידי המשרד הארצישראלי של ההסתדרות הציונית, על פי הצעת מנהלו, ארתור רופין, על מנת להכשיר פועלים חקלאים יהודים לשם התיישבות קבע. החווה הייתה בית הגידול למפעלי העלייה השנייה: בה החלו הנסיונות להקמת הקבוצה, הקיבוץ והמושב ממנה יצאו מתיישבי דגניהקבוצת כנרתנהללעין חרוד ועוד, היא הייתה למוקד התארגנות של פועלי הארץ, ובה הונחו היסודות למספר ארגונים אשר עצבו את פני המדינה שבדרך, כגון ההגנה, ההסתדרות, המשבירתנובה וסולל בונה ועוד מוסדות רבים.

קבוצת דגניה (2): בקבוצת דגניה, ניתן להתרשם מחצר הראשונים במקום, ומהוזיאון שמספר את סיפורה של הקבוצה הראשונה שנוסדה בשנת 1910.

במקום חניה  נוחה לאוטובוסים ושירותים. כניסה למקום כוללת הדרכה מקומית וכרוכה בתיאום מראש ותשלום.

קבוצת דגניה: נוסדה בשנת 1910 ע"י הקומונה החדרתית, חברי הקבוצה, שהו בחוות כנרת, עברו לחדרה, ומשם קיבלו על עצמם לעבד את אדמות אום גוני, בניהול עצמי. כך קמה הקבוצה הראשונה, שבעקבותיה קמה התנועה הקיבוצית.

בית הקברות של כנרת (3)- מדגניה נמשיך לעוד אתר מאוד חשוב- בית הקברות של כנרת הנמצא 500 מ' דרומה מחצר כנרת בצידו השני של הכביש.. ההליכה לבית הקברות אמנם קצרה אך כרוכה בהליכה בשביל צר לצד כביש ראשי, לכן מומלץ להגיע לשם באוטובוס (במידה ויש לכם אוטובוס צמוד). במידה ותחליטו לעשות את הדרך ברגל חשוב מאוד להקפיד ללכת בשולי הדרך ולהקפיד על חציית כביש בטוחה.

בית הקברות של כנרת – בית הקברות הוקם בזמן העלייה השנייה בשנת 1911 והוא שימש את תושבי המושבה כנרתקבוצת כנרת, אנשי ההסתדרות ואנשי תנועת העבודה. בית הקברות קם בדרך מקרה – אחד מאנשי הקבוצה שחלה בשחפת, נפטר וחברי הקבוצה התלבטו היכן לקבור אותו. התקבלה החלטה, והוא נקבר בגבעה ממזרח לחצר כנרת (הלא היא גבעת הקרק מהשיר של רחל) שסוקלה מאבנים ויועדה להפוך לשכונת בתי מגורים. לאחר שנקבר שם אותו חבר, הפך המקום לבית קברות.

בבית הקברות קבורים אישים מפורסמים בני העלייה הראשונה והשנייה, ובהם רחל המשוררתברל כצנלסוןשאול אביגוראברהם הרצפלד, בן ציון ישראלי, אהרון שידלובסקי ואחרים. כמו כן קבורים בו גם המשוררת אלישבע ביחובסקי, וכן מנהיגים ציונים סוציאליסטים שנפטרו ונקברו בגולה, ועצמותיהם הועלו ארצה לאחר הקמת המדינה, כמו משה הסדב בר בורוכוב ונחמן סירקין. ולצידם קברים של אנשים פשוטים ואפילו של מתאבדים ותינוקות בני אותה תקופה.

בריכות הדגים: לאחר שנסיים את הסיור בבית הקברות נחצה את הכביש חזרה לצד השני (3) ונתחיל מסלול העובר בין בריכות הדגים של דגניה ומסומן בסימון של שביל ישראל (כחול-לבן-כתום). מסלול זה הוא הזדמנות מצוינת לפעילות הפגתית לאחר שני הסיורים שחוויתם עד כה. כל מתודה של הפעלה בטבע יכולה להתאים פה (פעילויות מומלצות לחלק הזה של המסלול בנספח 1)

בערך באמצע השביל בין בית הקברות לבריכות הדגים ניתקל בקבר בובה (4)

בחצי אי, בין בריכות הדגים, עומדת מצבה-מחרשה על גל אבנים יצוק. נשב על הספסלים מול המצבה ונחלוק כבוד אחרון לבובה – האתון של קבוצת דגניה, שבשנות ה-20 וה-30 השכימה בוקר בוקר לעבודתה, חרשה ותלמה בנאמנות את האדמה. ומכיוון שהיא הייתה כה משמעותית בשבילם באותה תקופה, לאחר הם מותה הם קברו אותה קבורה מכובדת והמצבה נשארה עד היום.

בית המוטור (5): לבית המוטור נגיע בצהריי היום ושם נקיים ארוחת צהריים.
גישה לאוטובוס (דרך הצומת סכר דגניה) ושירותים (קצת רחוקים)

בית המוטור – בית המוטור נבנה בשנת 1910 על ידי האגרונום משה ברמן מנהל חוות כנרת בשם המשרד הארצישראלי. המבנה נועד לשמש בית למשאבת מים לצורכי השקיה של שדות עמק הירדן ממי הירדן, המשאבה הראשונה ששאבה מים מהירדן או מהכנרת. המשאבה פעלה בספיקה של 60 מטר מעוקב מים בשעה. המשאבה הופעלה במנוע בוכנה קורטינג שהופעל בגז. באותה עת לא הייתה הספקתחשמל במקום. בבניין גרו "שלישית יחד": בן ציון ישראלימאיר רוטברג ונח נפתולסקי. מנחם שמואלביץ, מחברי קבוצת כנרת, התגורר אף הוא במקום לתקופה קצרה עד שנרצח. החברים גויסו לעבודה ולהשגחה במקום על ידי בן ציון ישראלי.

מבית המוטור נפרד משביל ישראל ונמשיך בכביש לכיוון כנרת קבוצה, ונפנה שמאלה קצת לפני הכניסה לקבוצת כנרת (6) כאן מתחילה העלייה לכיוון ביתניה. קצת אחרי הפניה נראה גן דקלים לזכרו של בן ציון ישראלי, שהביא ופיתח את עץ התמר לישראל, וגם קבור בבית הקברות של כנרת.

במהלך העלייה ניתן לשלב משחקים (כמו בבריכות הדגים) כמו כן מומלץ לנסות ולהפגיש את החניכים עם סיפורי חלוצים (נספח) מהזווית האישית. את הסיפורים אפשר להקריא או לצלם ולתת לחניכים לקרוא ולהתדיין בקבוצות קטנות.

ביתניה עילית (7): בסוף העלייה תחכה לנו ביתניה עילית, סוף המסלול. שם שוב תהיה גישה לאוטובוס, שירותים ותחנת דלק.
בביתניה עילית נקיים תצפית על עמק הירדן- ניתן לזהות את כנרת (קבוצה ומושבה) דגניה (א' וב'), בית זרע, אפיקים, ישובי דרום הגולן (מבוא חמה, כפר חרוב ועוד) יישובי דרום הכנרת (מעגן, האון, ועוד) ועוד ישובים רבים, חשוב לאתר את הישובים כבר בטיול ההכנה. התצפית יכולה להוות סיכום טוב לטיול, נוכל לראות את המסלול שעברנו ולתת עוד הדרכה על ישובים שלא עברנו בסיור.

בביתניה עצמה ניכנס לאוהל הבטון בו רשומים כל קיבוצי הקיבוץ הארצי ונתהה ביחד איך צמחה לה תנועה קיבוצית מפוארת ממספר חלוצים בודדים שישבו פה באוהלים ורצו לשנות פני עולם בכוחותיהם הדלים.

ביתניה עילית – בא' באלול תר"פ (15 באוגוסט 1920) התיישבה על הרכס מעל חוות ביתניה, מצפון לח'רבת אל-מנסורה (מנסורין), קבוצה של בוגרי תנועת השומר הצעיר מאנשי העלייה השלישית, שמנתה למעלה 27 איש בלבד, מהם רק ארבע נשים. בין מקימי הקבוצה בלטו דוד הורוביץ, הצייר אריה אלואיל ומאיר יערי, שהצטרף לחבורה ערב העלייה לקרקע. המחנה, שניתן לו השם "ביתניה עילית", כלל צריף אחד וכמה אוהלים, ולא אחת ישנו חברי הקבוצה תחת כיפת השמיים.

אנשי הקבוצה עבדו בסלילת כבישים באזור טבריה ובחפירת בורות למטעי עצים.כשנה לאחר התיישבותם במקום, משהסתיימו העבודות בכבישים באזור, פוטרו חברי הקבוצה מעבודתם ונאלצו להתפזר. בפסח תרפ"א  אפריל 1921 הם עזבו את המקום, ורובם עברו למחנה גדוד שומריה שעסק בסלילת כביש חיפה-ג'דה (היום רמת ישי). חלקם היו בין מייסדי קיבוץ בית אלפא, הקיבוץ הראשון של השומר הצעיר.

אנשי ביתניה עילית נודעו בפעילות האינטלקטואלית והחברתית שלהם. בלילות היו מתכנסים לשירה ולרקודים בסגנון חסידי, לקריאת ספרים ולשיחות ממושכות. הדיונים נסבו על נושאים מהספרות וההגות האירופית בת התקופה, בהם כתבי דוסטויבסקיניטשהפרוידויינינגר ובובר. חברי הקבוצה ביקשו להיות קהילה שתשמש מופת לחברה המגשימה את חזון התנועה, ולשם כך חתרו להיטהרות והתחדשות באמצעות עבודה, אהבה וחרות. בשונה מקבוצות אחרות, דוגמת דגניה, התארגנה ביתניה עילית כחברה חופשית, ללא כללים ומוסדות.

 הערות כלליות אך חשובות:

כובע ומים – עמק הירדן בקיץ עלול להיות מקום מאוד חם עם הרבה לחות, חשוב מאוד להקפיד להצטייד בכמות מים מספקת, כובעים ועצירות בצל.
חציות כביש – במסלול כמו שהוא כתוב ישנן חציות כביש מסוכנות. חשוב להיערך לכך בהתאם עם אנשים שיודעים שזו האחריות שלהם והציוד המתאים.
טיול הכנה – במדיה והחלטתם להדריך בעצמכם את הטיול חשוב מאוד לערוך טיול הכנה מפורט, בו תתכנו נקודות עצירה ותזהו נתיבים רלבנטיים מאוד. מומלץ להצטייד במפה (מפת סימון שבילים מס' 3).

נספחים:
נספח 1 – סיפור המסלול בקצרה
נספח 2 – משחקי דרך

נספח 3 – סיפורי חלוצים

טיול וסיור בעקבות חלוצים – להורדה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • דצמבר 2022
  א ב ג ד ה ו ש
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031