מדרחוב לפורים

מטרה: ליצור חגיגה ושמחת פורים באמצעות מסגרת – כמו "מדרחוב"

 ערב, או אחה"צ לכל הקבוצה

 זהו ערב הדורש הכנה מוקדמת מראש. מתאים לימים לא כל כך גשומים וידוע גם בשמו האחר – "ערב פרפראות".

את מרבית הדברים צריך לארגן מראש (ביתנים, סרטים, אוכל וכד').

הפעילות בערב כזה כוללת מעבר בביתנים, מופעי רחוב ותאטרון רחוב, והופעות על במה מרכזית. כמו-כן, במדרחוב אמיתי יכולים לשלב מכירה של פריטים שונים (תכשיטים, בגדים ישנים). נגני רחוב – שיעמדו וינגנו על כלי זה או אחר, פינת נואמים, מוחים ומפגינים, ועוד – כיד הדמיון הטובה עליכם.

ארגון ותפאורה

יש ליצור מעין "מדרחוב" ירושלמי לאורך השבט, ע"י תחימת שבט, ועיצובו כרחוב, שיש בו חלונות ראווה וחנויות שונות. אפשר גם לפזר את הביתנים בשטח מסויים. בקצה או מרכז "הרחוב", שאפשר ליצור במה מרכזית שעליה יוצגו הופעות שונות.

 הצעות לביתנים ופינות

 • ביתני אוכל – בית השוקו, בית גבינות ויין, בית תה, מגלה עתידות, פאב וכד'.
 • ביתני משימות – קליעה למטרה למיניהן, גילוח בלונים, מרוצים היתוליים וכו'.
 • גלריה יוצרת – שבה חומרי פלסטלינה וציור ואפשר לפסל ולצייר במקום ולהציג את היצירות בתערוכה.
 • גלישה – אולם ובו תחרויות גלגליות.
 • ביתן סרטים – שבו יוצגו סרטים קצרים.
 • אולם ריקודים – תחרויות וסתם ריקודים בכיף.

 ליצני רחוב

ליצני הרחוב הם הרוח החיה של המדרחוב והם בעצם הדבר היחידי שאתם צריכים להכין אותו מראש והיטב. תחילה נבחן את הסוגים השונים של ליצני הרחוב ואחר-כך נייחד מספר מילים של איך עושים את זה?

 סוגי הליצנים

לולייני רחוב: בקבוצה הזו נכללים הליצנים שעיקר מומחיותם אקרובטי, הליצנים הנ"ל צריכים לתפוס להם פינה מגודרת, עם חבל מתוח ומזרון קפיצה ולהפליא בלהטוטי גמישות. (אפשרי לבקש מכמה נערות לעבור בין הקהל עם כובע – לעולם אין לדעת אם זה ישתלם לכם). כמו-כן תזדקקו לכרוז שיכריז עליכם ויזמין את הקהל לצפות בכם ובנפלאותיכם.

 ההולכים על הקביים: לזה קודם כל צריך ניסיון והרבה זהירות. בעקרון אפשר גם להלך על קביים נמוכים. יש להתאים גם את אורך המכנס כך שיכסו על הקביים, ולהלך בינות לחוגגים כשאפכם בעננים…

 ליצני הרחוב: על כתפי אלה מוטלת המשימה הכבדה מכולן. הם צריכים לשעשע ולהפעיל את הקהל בדרכים שונות. לייצני הרחוב מסתובבים בין הקרואים, כשהם שומרים על יחודם ובדרכים שונות הם מעבירים מסרים פשוטים כגון עליצות, סקרנות ואפשר – עצב. לשם כך עליכם להתלבש באופן המתאים ולתרגל (קודם מול הראי אח"כ ביחד) את ההבעות ואת דרך ההנהגות שאתם חושבים שתתאים לכם. כדאי ללכת עם הדברים עד הסוף כלומר לפתוח בדיאלוג עם אחד החניכים כאילו אתם זרים לחלוטין, לעשות את אותה תנועה אופיינית במשך זמן ארוך. בהתעלמות מוחלטת מהקהל וכד'. תפקיד הליצנים למשוך תשומת-לב! ולכן כדאי להתכונן מראש ואפילו לעשות קצת אילתורים (אימפרוביזציות) בתוך קבוצת הליצנים כדי להתרגל לרעיון!

איך עושים את זה? ומה עושים בזה?

מראה חיצוני –

השתמשו במסיכות הזכורות לטוב "מערב היצירה של מסיכות" אם לא הכנתם כאלה אפשר ליצור מסיכות פשוטות מקרטון.

השתמשו בצבעים חזקים ובולטים שקשה להתעלם מהם.

 איפור –

זכרו שחומרי האיפור יקרים מאוד וניתן לאלתר את הצבעים הבסיסיים (שחור, אדום ולבן) מחומרי איפור ישנים כגון – שארית של שפתונים עפרונות איפור ואבקות פודרה. כדי לאפר לייצנים צריך פשוט להדגיש את הקווים הבסיסיים של הפנים ולשנות אותם.

לעקם את זוויות הפה, לעבות או למחוק את הגבות, להדגיש את העיניים עם עיגולי צבע וכד'.

 ביגוד –

רצוי ישן ובלתי מתאים החל במידות וכלה בצבעים. אפשר להדביק עליהם טלאים לצבוע אותם בספריי או גואש או לצייר עליהם ציורים מצחיקים. אביזרים נוספים – כובעי ברט, שלייקס, חגורות חבל וכו'.

התנהגות ואפיון –

על כל אחד מהליצנים שמשתייכים למגזר "ליצני הרחוב" לבחור לעצמו צורת הליכה מסוימת תוך כדי שהוא מבליט את אחד מחלקי גופו בצורה מוגזמת (ישבן, חזה, אף כתפיים שמוטות וכד').

להליכה צריך גם להתאים קול והתנהגות. דוגמא – ליצן עידוד, כתפיים שמוטות, ראש מורכן, מפיק צלילי בכי קצרים וחדים, התנהגות ביישנית…

 תפקיד הליצן –

יצירת קשר עם הקהל בדרכים שונות. זכרו ראשית כל שאתם ליצנים – שחקנים. הקשר שלכם על הקהל הוא לא כמו עם חברים לשבט אלא התייחסות מתוך הדמות. אם תצאו מהאיפיון פשוט תקלקלו לעצמכם ולקהל. אתם יכולים להתחיל בתהלוכה לאורך המדרחוב כשלפניכם כרוז. שמרו כבר מהתחלה על האיפיון כך שכל אחד הוא בתוך הדמות שלו ודרכה קושרים קשרים אחד עם השני. אחר-כך אפשר להתפזר בדוכנים ובביתנים השונים לשוחח, להצחיק – להתעלם וכד'. אפשר למכור בלונים לקהל או להציע ממתק בלתי נראה, לשוחח בפנטומימה ביניכם לבין עצמכם, עם חפצים ועם אנשים. להראות מעשי קסמים מדומים וכו'.

זכרו! אל תציקו לקהל. הפניה, בכל מקרה, צריכה להיות עדינה, אחרת התגובה שתקבלו תהיה נבוכה או כועסת. אל תכפו את עצמכם. גם האיפיון שלכם צריך להיות פשוט. אל תסתבכו עם משהו מורכב. תנועה וקול קטנים ומאפיינים.

כלל יסוד נוסף – לעשות בגדול! הקול, התנועה וההתנהגות צריכים לבלוט בשטח. צריך לראות ולהרגיש אתכם, אל תתנו שיתעלמו מכם, בשביל זה לא צריך לעשות רעש אפשר פשוט לעמוד בשקט על המקום או לחצות את המדרחוב פעמים רבות.

לסיום: אפשר גם להכין הופעה ליצנית מראש ולהציג אותה על הבימה המרכזית ואם הקהל משתף פעולה אפשר גם לאלתר איתו מופע מבויים.

בהצלחה.

הפעילות להורדה – מדרחוב לפורים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • ינואר 2021
  א ב ג ד ה ו ש
   12
  3456789
  10111213141516
  17181920212223
  24252627282930
  31