תהליך מקדים

1. ניתוח תמונת המצב

שאלון מקדים:

– מטרת השאלון:

ניתוח המצב של חברת הנעורים מבחינת התהליכים שמועברים בה.

– מי עונה על השאלון:

עליכם למצוא את האנשים המתאימים אשר יכולים לשקף את תמונת המצב בצורה המהימנה ביותר.

– שאלות לדוגמא:

מהי התחלופה הממוצעת של מדריכי הנעורים ב-10 השנים האחרונות?

 

מספר שם המדריך כמה זמן הוא הדריך
1
2
3
4
5
6
סה"כ שנים הסכום הכולל של על השנים שהמדריכים מילאו את תפקידם
ממוצע סה"כ שנים חלקי סה"כ מדריכים

– מנו את 10 הפעילויות המשמעותיות ביותר שהתקיימו בחברת הנעורים (שאלה שמתאים לשאול את הנערים הבוגרים יותר – י"א-י"ב). מתוך 10 הפעילויות – כמה מתוכן הן מסורות? כמה מהן הומצאו על ידי המדריך הנוכחי? כמה מהפעילויות הותאמו לגיל מסוים או כמה מהן היו יותר כלליות.

– תוכנית שנתית – האם יש תוכנית כזו? אם כן, מי כתב אותה? על פי מה? כמה דברים נשמרו מהשנים הקודמות וכמה דברים הומצאו לתוכנית זו? מה אופי הפעילות שנכנסו לתוך התוכנית? מי בודק את כתיבת התוכנית ואת מימוש התוכנית?

– אלו מסורות קיימות בחברת הנעורים ובאילו גילאים? לאילו גילאים אין מסורות?

– מה ההבדל בין חניך בכיתה ח' לחניך בכיתה י"א בחברת הנעורים?

מה בודקים? חניך בכיתה ח' חניך בכיתה י"א
הציפיות של המערכת ממנו
פעילויות מיוחדות לגילאים שלו
תפקידים שהוא לוקח או מקבל(בחברת הנעורים) ובמועדון
טיב הקשר עם המדריך
חובות
נושאים עליהם מדברים איתו

2. גיוס הגורמים הרלוונטיים

ישנן מספר אופציות לתהליך הכתיבה של התוכנית. בהתאם למטרת התהליך יש לבחור את הגורמים שרוצים לערב ובאיזה אופן רוצים לערב אותם.

מדריכי הנעורים: מדריכי הנעורים הנוכחיים צריכים כמובן להיות מעורבים. אנחנו מאמינים שהתהליך צריך להיות מובל על ידי רכז החינוך מכיוון שיש לו פרספקטיבה רחבה וארוחת טווח על הנוער בקיבוץ. למרות זאת, יש מקום חשוב למדריכי הנעורים הנוכחיים. חשוב לשים לב שהם לא ממוקדים רק בחשיבה על חניך זה או אחר אלא חושבים על התהליך הכללי והרחב. אפשר לחשוב על אפשרות לשלב מדריכי נעורים לשעבר אשר חיים בקיבוץ לקבלת פרספקטיבה נוספת.

ההורים: גיוס ההורים לתהליך כזה יכול להיות אמצעי להפיכתם לשותפים פעילים בצורה יותר מובנית ובעיקר בהיבט החינוכי. לעיתים קרובות, נוצרת סיטואציה שהמפגש עם ההורים נוצר סביב סוגיות של משמעת ובעיקר סביב אי הסכמות. תהליך מסוג זה הוא הזדמנות ליצירת שפה ובעיקר הזדמנות להצבת מטרות משותפות כלפי חברת הנעורים. במידה ומערבים את ההורים יש לקחת בחשבון שתהליך הכתיבה יהיה ארוך. גם במקרה זה, צריך לשים לב שההורים אינם מכוונים לחשיבה ספציפית רק על הילדים שלהם אלא לחשיבה כללית על חברת הנעורים והמטרות שלה.

החניכים: ניתן לערב את החניכים בכתיבת התוכנית. הנה כמה רעיונות לעירוב חניכים:

– להציע לשני חניכים משכבת י"א לקחת חלק בתהליך. (לפנות לחניכים מתאימים באופן מיוחד).

– ערב או פעילות בנושא במועדון. משחק לוח בו מספרים על החוויות המשמעותיות ביותר שהיו להם במועדון, הבדלים בין ז' לי"ב בעיניהם ועוד.

– הקמת צוות של חניכים (5-7 חניכים) מגביל אשר עובד ומעלה רעיונות לתוכנית החינוכית הרב שנתית.

– שיחות חתך – לבחור חניך מכל שכבת גיל ולקיים איתו שיחה מעמיקה של 45 דקות בנושא התוכנית החינוכית.

חברי קיבוץ: במידה ורוצים להפוך את כתיבת התוכנית להזדמנות ליצירת חזון משותף של הקיבוץ כלפי חברת הנעורים, אפשר להזמין את חברי הקיבוץ לשיחות רחבות בנושא. מתוך שיחה רחבה ורבת מוזמנים, ניתן להציע שמספר מצומצם יצטרף לצוות ההיגוי.

אפשרות נוספת היא למפות חברים מהקיבוץ אשר יכולים לתרום לכתיבת התוכנית – מורים, רכזי חינוך לשעבר או הוגים שונים. ניתן לפנות אליהם באופן אישי ולהזמינם להצטרף לצוות ההיגוי או לקיים עימם שיחות אישיות מעמיקות בנושא.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • דצמבר 2022
  א ב ג ד ה ו ש
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031