כתיבת התוכנית

הסקת מסקנות מניתוח המצב:

חשוב לענות על השאלות הבאות לקראת בניית התוכנית:

– 3 נקודות תורפה ו-3 נקודות חוזק של חברת הנעורים הקיבוצית בשנים האחרונות (למשל – נקודת תורפה היא תחלופת המדריכים ונקודת חוזק היא ריבוי המסורות).

– מה המטרה של התוכנית? (למשל – יצירת תהליך רב שנתי לנערי הקיבוץ, גיבוש חזון ברור יותר לחברת הנעורים, העצמת התהליכים הרעיוניים בקיבוץ(ובחברה הישראלית)(,התמודדות על השקפת עולם  ועוד).

– מה הדילמות המרכזיות שעולות מניתוח המצב? (למשל – לאלו קבוצות גילאיות ניתן וכדאי לחלק את חברת הנעורים: ז'-ח וט'-י"ב, או ז' בנפרד, ח'-י' וי'-י"א ועוד).

– מה תהליך הכתיבה של תוכנית כזו דורשת ממערכת החינוך הקיבוצית ומרכז החינוך?

– איזו עזרה אנחנו צריכים בשביל להצליח בתהליך?

– מה (תאריך היעד)הדד ליין לסיום כתיבת התוכנית ותחילת ביצוע?

מי שותף בכתיבת התוכנית?

הגורם

התפקיד שלו בכתיבת התוכנית

היקף ומסגרת הזמן שהוא מצופה להשקיע

חניכים

מדריך הנעורים

הורים

חברי קיבוץ

שלבים בכתיבת התוכנית:

– סדנה רעיונית לצוות ההיגוי של כתיבת התוכנית: למשל בנושא חזון חברת הנעורים, מהי דמות הבוגר של חברת הנעורים? תרבות הנוער העכשווית (בסדנה זו ניתן להזמין מישהו מהמטה השיתופי אשר יעביר אותה איתכם)

– כתיבת רציונל עם מטרות כלליות לכל שכבת גיל: למשל מתודה שעוסקת במאפייני הגיל המיוחדים לכל שכבה (ז'- מעבר מיסודי לחטיבה, ח' – התפתחות של חברויות זוגיות בין בנים לבנות ועוד) ומתוך כך הצבת מטרות וחשיבה על אירוע שיא לכל שכבה.

– חשיבה על הנושאים השונים הרלוונטיים לגיל ההתבגרות ומקומן בכל שכבת גיל: למשל לקחת את כל הנושאים המפורטים למבוא ולפזר אותם על הרצפה. כל אחד מקבל 5 מדבקות וצריך להדביק אותם על הנושאים בהתאם לרלוונטיות שלהם. לאחר דיון, מנסים לשבץ באיזו שנה רלוונטי יותר לעסוק בכל נושא. בהזדמנות זו ניתן לקיים שיחה על הרעיון של נושא שנתי או נושא משותף.

– תפקידו של מדריך הנעורים בביצוע התוכנית: חשוב לקיים דיון לגבי המקום והתפקיד של מדריך הנעורים אשר מתחלף ואינו מעביר תהליך שש-שנתי ולחשוב על דרכים לייצר המשכיות למרות התחלופה הזו.

– הפצת הטיוטה הראשונית לגורמים וקבלת (משוב) פידבק: לאחר כ-4 פגישות של צוות ההיגוי מומלץ לעשות מעבר על הטיוטה הראשונית ולהזמין לפגישה זו עוד גורמים אשר יכולים לתת פידבק (למשל, מזכיר הקיבוץ או חבר המטה השיתופי ועוד).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • דצמבר 2022
  א ב ג ד ה ו ש
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031