נושאים מרכזיים

"בבוא התנועה הקיבוצית להקים צורת חיים חדשה על יסודות הצדק והשוויון החברתי והשקפת-עולם סוציאליסטית, היה עליה מטבע הדברים, לפלס שבילים חדשים גם בחינוך ילדיה, שיהא הולם את מיבנה החברתי-וכך קם החינוך".

– שמואל גולן (1931)

תרבות הנוער: תרבות נוער היא מערכת של ערכים,  נורמות וסגנון חיים הבא לידי ביטוי אצל בני נוער. אפיונייה של תרבות הנוער בישראל בעידן הפוסטמודרני הם: אי אמון במדע, אי אמון באמת, אי אמון במוסר אוניברסאלי, אי אמון בתבונה האנושית, רעיונות אלה מבטאים חוסר אמונה בעתיד טוב יותר לאנושות. סמליה של תרבות הנוער הם: הכוח,המין והכסף. וביטוייה הקונקרטיים הם : הקניון, הפאב והסם.

עוד על 'תרבות הנוער' ->

יהדות וציונות: היהדות היא התרבות של עם ישראל  כפי שהתפתחה במשך שלושת אלפים שנים. התנועה הציונית על זרמיה השונים,  קמה כתנועה מודרנית כאחד מהתגובות של עם ישראל לאתגרי העידן החדש.  היא היוותה תגובה לאיומים על עם ישראל הן מבחוץ והן מבפנים.

עוד על 'יהדות וציונות' ->

צדק חברתי: חברה הישראלית, ובתוכה החברה הקיבוצית, עברה מהפכה חברתית תרבותית בשלושת העשורים האחרונים. מחברה סולידרית (סולידריות- ערבות הדדית ,שותפות אינטרסים, יחס של סובלנות  לעמדת הזולת) השואפת לצדק חברתי היא הפכה לחברת המון מופרטת בה שולטים הניכור והקפיטליזם החזירי.

עוד על 'צדק חברתי' ->

דמוקרטיה: במגילת עצמאות של מדינת ישראל הוצהר כי "מדינת  ישראל תהא מושתת על יסודות החירות, הצדק והשלום לאור חזונם של נביאי ישראל; תקיים שוויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין;  תבטיח חופש דת, מצפון, לשון, חינוך ותרבות.

עוד על 'דמוקרטיה' – >

הקיבוץ: תנועה הקיבוצית שאפה לקיים חברה ציונית סוציאליסטית ביזורית באמצעות קהילות המבוססות על שוויון ערך האדם והעבודה ועם יחסים פדרטיביים בין קיבוצים. בכך ראתה ביטוי של אידיאלים נבואיים של צדק חברתי.  בתוך עצמו, הקיבוץ בקש לקיים כאן ועכשיו ב"מיקרו" את הערכים שביקש גם לראות בחברה ב"מקרו."

עוד על 'הקיבוץ' ->

דו-קיום בשלום: דו קיום בשלום, הוא יכולתם של שני גופים להתקיים זה לצד זה בשלום. יחסי יהודים ערבים, רצופים בעימותים מאז חידושה של ההתיישבות היהודית בארץ ישראל בעליה הראשונה.  למרות הכל הגיעו מנהיגי ישראל, ומנהיגי מצרים וירדן למסקנה, ולהבנה שעדיפה דרך השלום הפשרנית והמתונה על דרך המלחמה.

עוד על 'דו-קיום בשלום' ->

 • דצמבר 2022
  א ב ג ד ה ו ש
   123
  45678910
  11121314151617
  18192021222324
  25262728293031